En hushållerska tar upp frågan om löneförhöjning med sin arbetsgivare och presenterar flera argument för varför hon anser sig förtjäna mer betalt. Samtalet mellan dem blir allt mer spänt när jämförelser och påstådda omdömen från andra i hushållet förs fram, vilket snabbt förändrar tonen i diskussionen. Det som börjar som en förhandling om lön utvecklas till en oväntad och laddad situation där maktförhållandena i hemmet blir tydligt ifrågasatta.

Den mexikanska pigan ville ha lönehöjning, men frun i huset blev mycket missnöjd och bestämde sig för att tala allvar med henne om det.

Hustrun frågade:

- Maria, varför ska du få en lönehöjning?

Maria:

- Si Senora, finns tre skäl till varför jag vill få en höjning. Det första är att jag stryker kläder mycket bättre än du.

Hustrun:

- Vem har sagt att du stryker bättre än mig?

Maria:

-  …din man.

Hustrun:

- …och…???

Maria:

- För det andra, jag är en mycket bättre kock.

Hustrun:

- Nonsens. Vem har sagt att du lagar mat bättre än mig?

Maria:

- Din man.

Hustrun:

- …ooh…???

Maria:

- För det tredje, jag är en bättre älskarinna än du…

Hustrun rejält förbannad:

- …och det sa min man också???

Maria:

- Nejnej, Senora, detta sa trädgårdsmästaren.

Hustrun surt:

- OK, hur mycket vill du ha i löneökning?